fot. flickr.com

Niemiecki rząd chce ograniczenia transakcji gotówkowych do 5 tys. euro

Rząd Niemiec zamierza wprowadzić limit w wysokości 5 tys. euro na transakcje finansowe w gotówce, aby ograniczyć zjawisko „prania brudnych pieniędzy”. Ma to pozwolić na skuteczniejszą walkę z terroryzmem – podał w czwartek dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Informację podaną przez „FAZ” potwierdził sekretarz stanu w ministerstwie finansów Michael Meister. Jak zaznaczył, niemiecki rząd preferuje rozwiązanie w skali całej Unii Europejskiej.

– Oczekujemy na szybką propozycję Komisji Europejskiej – powiedział wiceminister.

Jeżeli nie uda się wynegocjować międzynarodowego porozumienia, Berlin będzie działał na własną rękę – zapowiedział Meister, zapewniając, że rząd nie ma zamiaru zlikwidować zupełnie płatności w gotówce.

Uzasadniając swoje plany, niemiecki rząd powołuje się na raport specjalisty w dziedzinie prawa karnego z Uniwersytetu im. Marcina Lutra Halle-Wittenberg, KaiaD. Bussmanna. Naukowiec wyliczył, że w Niemczech prane są pochodzące głównie z zagranicy brudne pieniądze w wysokości 100 mld euro rocznie.

Pomysł rządu spotkał się z aprobatą Stowarzyszenia Niemieckich Policjantów (BDK) oraz Amnesty International. Natomiast opozycyjna partia Zieloni uważa, że takie ograniczenie byłoby „zamachem na ochronę danych i sferę prywatną obywateli”.

PAP/RIRM

drukuj