L. Pietrzak: Takich sytuacji jak w Berlinie będzie więcej

Akt, do którego doszło w Berlinie, jest pokłosiem nierozwiązania problemu uchodźców. Podobnych przypadków pewnie będzie więcej – ocenia ekspert ds. bezpieczeństwa Leszek Pietrzak.

Wieczorem, ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych, wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w Berlinie. W efekcie co najmniej 12 osób nie żyje, a 48 jest rannych.

Niemiecka policja określiła wydarzenie jako domniemany zamach terrorystyczny. Mężczyzna kierujący pojazdem został aresztowany. Jest nim najprawdopodobniej uchodźca z Pakistanu lub Afganistanu. W szoferce pojazdu znaleziono zwłoki Polaka zamordowanego przez zamachowca.

Dr Leszek Pietrzak wiąże to wydarzenie z kryzysem migracyjnym w Europie.

Wydaje mi się, że ten akt, do jakiego doszło w Berlinie, to pokłosie nierozwiązania problemu uchodźców, którzy od wielu miesięcy napływają do Europy. Takich aktów zapewne będzie jeszcze więcej. Wczorajszy przypadek jest szczególnie tragiczny. Zginęli tam ludzie, którzy przybyli na świąteczny kiermasz, są to kolejne niewinne ofiary. Do tego pojawia się polski wątek: polskiej ciężarówki i polskiego kierowcy – wskazuje dr Pietrzak.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przekazał, że łączy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazuje wyrazy współczucia narodowi niemieckiemu.

RIRM

drukuj