fot. wikipedia.org

NIK: Przekształcenie szpitali samorządowych w spółki zmieniło niewiele

Przekształcenie szpitali samorządowych w spółki miało zmienić sytuację na rynku usług leczniczych. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazuje, że proces nie spowodował istotnych przemian – ani w sposobie zarządzania, ani w zakresie i dostępności świadczeń zdrowotnych.

Przebudowa systemu ochrony zdrowia powinna prowadzić do konkurowania placówek o środki publiczne w oparciu o jakość i efekty świadczonych usług. Najnowszy raport NIK wskazuje, że wcale tak nie jest.

„Przekształcenie szpitali samorządowych w spółki nie wiele zmieniło na rynku usług medycznych. Wbrew społecznym obawom, nie zlikwidowano oddziałów, nie pogorszyła się też dostępność świadczeń. Jednak wbrew nadziejom nie skróciły się też kolejki do lekarzy” – powiedział rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Przekształcenie szpitali w spółki nie spowodowało również poprawy ich kondycji finansowej.

„Część szpitali skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia, choć później sytuacja wróciła do normy, czyli do generowania strat” – wyjaśnił rzecznik.

Jak wynika z raportu, potwierdziły się obawy dotyczące przepowiadanego zjawiska preferowania pacjentów komercyjnych, czyli ograniczania dostępu do świadczeń dla pacjentów leczonych ze środków publicznych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj