M. Gróbarczyk: Budowa kanału na Mierzei Wiślanej od 2018 roku

Najpóźniej w listopadzie 2018 roku rozpoczną się prace budowlane nad kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej – poinformował minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Inwestycja powstanie w miejscowości Nowy Świat, a kanał ma być żeglowny w 2020 r. Jego powstanie zwiększy bezpieczeństwo naszego kraju i uniezależni Polskę od Rosji. Dotychczas bowiem polskie jednostki musiały przepływać przez rosyjską Cieśninę Pilawską.

Inwestycja przyniesie dla regionu korzyści gospodarcze; oznacza też rozwój turystyki.

Minister Marek Gróbarczyk podkreślał, że dotychczas realizacja przebiega bez opóźnień i trwa procedura uzyskiwania zezwoleń środowiskowych. Odniósł się także do stanowiska Rosjan, którzy są przeciwni budowie kanału.

– Strona rosyjska wyraziła już swoją opinię co do tej inwestycji. Nie podzielamy ich obaw. Nie ma to wpływu na dalszy ciąg realizacji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Realizujemy plan, który przyjęliśmy i nie zakładam z tego tytułu żadnych opóźnień – akcentował Marek Gróbarczyk.

Plan budowy kanału żeglugowego powstał już w 2006 r. za rządów PiS-u. Powodem było m.in. wstrzymanie przez Rosję w latach 2004-2009 żeglugi przez Cieśninę Pilawską, co uniemożliwiało rozwój portu w Elblągu.

Z inwestycji wycofał się rząd PO-PSL. Do planów powrócił po wygranych wyborach rząd Zjednoczonej Prawicy. Koszt budowy kanału szacowany jest na ok. 880 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl