Toruń: bomba wywieziona z osiedla JAR na poligon

Bomba o wadze około 250 kg, którą znaleziono na osiedlu JAR w Toruniu, została wywieziona na poligon w celu zneutralizowania – poinformowała rzecznik prasowa prezydenta miasta Anna Kulbicka-Tondel. Ewakuowane osoby wracają do swoich mieszkań.

„Ładunek został wywieziony z terenu osiedla na poligon w celu zneutralizowania. Mieszkańcy wracają do swoich mieszkań. O godz. 12.00 nastąpiło przywrócenie ruchu i komunikacji miejskiej” – podała Anna Kulbicka-Tondel.

Bombę lotniczą odkryto w czwartek wieczorem na prywatnym terenie budowy przy ul. Watzenrodego, po czym niezwłocznie miejsce zabezpieczono. Znaleziska przez noc pilnowali strażnicy miejscy. W piątek przybyli saperzy, którzy wydobyli ładunek. W trakcie ich prac konieczna była ewakuacja mieszkańców 12 bloków i pracowników znajdujących się w nich lokali usługowych – około 250 osób.

„Jest to bomba zapalająca, prawdopodobnie typowo lotnicza z okresu II Wojny Światowej. Mam nadzieję, że to jedyne i ostatnie znalezisko w tym rejonie. Kilka lat temu penetrowaliśmy ten teren pod kątem niewybuchów i niczego istotnego nie znaleziono” – mówił wcześniej prezydent miasta Michał Zaleski.

PAP/RIRM

drukuj