fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Dziś w Toruniu marsz w obronie demokracji

Dziś ulicami Torunia przejdzie Marsz w Obronie Demokracji i Uczciwych Wyborów. Polacy domagają się w ten sposób m.in. zmian w kodeksie wyborczym. Chcą także wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, do jakich dochodzi podczas wyborów. Pikieta rozpocznie się o godzinie 16:00 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Prawo i Sprawiedliwość od początku roku organizuje liczne manifestacje w obronie demokracji, uczciwych wyborów i wolności słowa. To odpowiedź na odrzucenie przez rząd poselskiego projektu zmian w kodeksie wyborczym oraz  nieprawidłowości, do których doszło podczas ostatnich wyborów samorządowych. Organizatorzy marszu podkreślają, że tego typu manifestacje są wyrazem sprzeciwu oraz mobilizacją przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 10 maja.

– To, co dzieje się w Polsce za czasów rządów PO, to – można by rzecz – jeden wielki skandal, jeśli chodzi o pojęcie demokracji, o jej ograniczanie, o łamanie dotychczasowych jej praw, zarówno tych spisanych jak i tych zwyczajowych. Powiem więcej – nie było w ciągu 25 lat wolnej Polski formacji, która do tego stopnia ograniczałaby prawo opozycji i prawa obywatelskie Polaków – podkreślił Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

– Chcemy, żeby to naród decydował o władzy, o tym, kto nami rządzi i jak rządzi. To naród jest suwerenem i właśnie dzisiaj tym protestem chcemy dać temu wyraz – powiedział poseł Czesław Hoc.

Dla wielu osób udział w manifestacji to patriotyczny obowiązek.

Marsz ma być także zachętą dla obywateli, aby podczas zbliżających się wyborów, pełnili funkcję mężów zaufania. Wcześniej podobne manifestacje w obronie demokracji i wolności słowa odbyły się w Radomiu, Olsztynie, Nowym Sączu, Kielcach, Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie oraz Krakowie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj