fot. PAP/Tytus Żmijewski

P. Draheim: Skyway Festival w nowej formule, nie na starówce, lecz na toruńskim lotnisku

Trwa toruński festiwal światła, w tym roku ma on zupełnie inną formę w związku z panująca epidemią koronawirusa. Nowa formuła tegorocznego festiwalu kryje się pod nazwą Auto Skyway Festival – wyjaśnił Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

19 sierpnia w Toruniu rozpoczęła się XII edycja festiwalu światła. W tym roku instalacje nie zostaną wyświetlone na starówce, lecz na toruńskim lotnisku. Zmieniła się również forma oglądania przygotowanych atrakcji.

– Nie oglądamy pieszo, ale siedząc bezpiecznie we własnych samochodach – powiedział Przemysław Draheim.

Zmiana formuły jest skutkiem pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Organizatorzy przygotowali prawie 5 kilometrów festiwalowej trasy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podziwiać 11 stref pełnych instalacji.

– W sumie ponad 20 świetlistych, artystycznych przykładów działań naszych twórców. Od mappingu 3D, chociażby na 300-metrowej ścianie lasu po skaczące podświetlone motocykle, kierowane m.in. przez młodzieżowego mistrza Polski – poinformował współorganizator.

Auto Skyway Festival to jedno z nielicznych wydarzeń kulturowych organizowanych w czasie pandemii. Przemysław Draheim zapewnił jednak, że udział w festiwalu jest zupełnie bezpieczny.

– U nas publiczność jest bezpieczna. Pod własnym domem wsiada do swojego samochodu, przejeżdża przez teren wydarzenia – oczywiście w maseczkach na twarzach, a potem wyjeżdża i wraca do domu bezpiecznie, by z festiwalu zostały tylko piękne wspomnienia – podkreślił współorganizator wydarzenia.

✨ JUMP-TO-THE-SKY ✨ Świetliste smugi pitbike'ów i motocorssów robią wrażenie. Przygotowana przez Stowarzyszenie GO SPORT…

Opublikowany przez Bella Skyway Festival Czwartek, 20 sierpnia 2020

Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. Zdaniem Przemysława Draheima „pierwszy i drugi dzień pokazał, że publiczności brakowało dużych wydarzeń i uczestnictwa w życiu kulturalnym na taką skalę”.

– Pierwszego dnia odwiedziło nas ponad 1500 samochodów w ciągu 3,5h. To jest naprawdę bardzo dobry wynik. Warto podkreślić, że kierowcy bardzo nam pomagają, są zdyscyplinowani, dostosowują się do tych wymogów, które obowiązują na terenie festiwalu – poinformował Przemysław Draheim.

Festiwal potrwa do 22 sierpnia.

radiomaryja.pl

drukuj