fot. PAP/EPA

Syria: Państwo Islamskie przeprowadziło egzekucję 250 żołnierzy 

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili egzekucję ponad 250 syryjskich żołnierzy, wziętych do niewoli po zajęciu przez rebeliantów w weekend ich bazy lotniczej w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii – wynika z wideo zamieszczonego w serwisie YouTube.

Autentyczność opublikowanego w czwartek nagrania potwierdził agencji Reutera bojownik Państwa Islamskiego (IS). Z kolei dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman powiedział, że dżihadyści stracili ponad 160 żołnierzy.

Nagranie ukazuje ciała dziesiątków mężczyzn leżących twarzą do ziemi, jedynie w bieliźnie. W pobliżu znajduje się stos kolejnych zwłok. Podpis pod wideo głosi: „250 członków (milicji) Szabiha wziętych do niewoli przez Państwo Islamskie w Al-Tabaka zostało straconych”.

Żołnierze zostali określeni terminem stosowanym dla sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada, z którym walczą islamistyczni bojownicy.

Według Rahmana żołnierze zostali zastrzeleni w trzech miejscach w prowincji Ar-Rakka. Ich egzekucje trwały od środy do czwartkowego ranka.

Rahman sprecyzował, że syryjscy żołnierze dostali się w ręce islamistów w czasie przejęcia przez nich ich bazy w lipcu, następnie zajęcia przez rebeliantów lotniska wojskowego Al-Tabaka w niedzielę oraz ucieczki żołnierzy z tego lotniska w nocy ze środy na czwartek w kierunku znajdującego się w rękach reżimu Asada obszaru prowincji Hama.

Rahman podał, że lotniska Al-Tabaka broniło 1,4 tys. żołnierzy. W czasie walk prawie 200 z nich zginęło, a ok. 700 zdołało przedostać się do sektorów kontrolowanych przez reżim. Spośród ok. 500 pozostałych – poza grupą wziętą do niewoli i straconą – część nadal walczy w pobliżu bazy Al-Tabaka, a niektórzy ukrywają się – dodał szef obserwatorium.

Sunniccy ekstremiści religijni ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez nich terytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu pod nazwą Państwa Islamskiego.

PAP

drukuj