P. Szijjarto: Raport ONZ „zemstą Guterresa”

Jako „zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa” określił w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka.

Peter Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.

W środę Guterres opublikował doroczny raport, w którym wymienił 38 państw, gdzie dochodzi do zastraszania obrońców praw człowieka współpracujących z ONZ lub brania na nich odwetu. Węgry w raporcie zostały wymienione w grupie państw, gdzie odnotowano nowe przypadki tego rodzaju, obok m.in. Chin, Turcji, Rosji i Birmy.

Szijjarto ocenił, że raport jest osobistym projektem Guterresa i dokumentem, który podsyca procesy migracyjne i stoi w sprzeczności z węgierską polityką migracyjną.

Węgry nie zmienią swej polityki migracyjnej – zapewnił minister, nazywając Guterresa „skrajnie proimigranckim” politykiem.

Przypomniał, że Węgry wystąpiły z procesu przyjmowania Światowego Paktu ws. Migracji. Jego zdaniem faktu, że Węgry znalazły się wśród wymienionych w raporcie krajów, nie można określić inaczej, niż jako zemsty na nich za to, że nie popierają tego Paktu.

W czerwcu zeszłego roku na Węgrzech weszła w życie ustawa o przejrzystości organizacji wspieranych z zagranicy, nakazująca, by pozarządowe organizacje, które korzystają z takiego wsparcia, informowały o tym sąd i ogłaszały to w swoich publikacjach.

Zgodnie z obowiązującą od lipca br. nowelizacją kodeksu karnego tym, którzy finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, podobnie jak tym, którzy dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, grozi kara do roku pozbawienia wolności.

W sierpniu br. weszła natomiast w życie ustawa o specjalnym podatku od działalności, wspierającej nielegalną imigrację, wynoszącym 25 proc. wsparcia, tj. sumy pieniężnej lub wartości przekazanego majątku ruchomego. Za działalność wspierającą imigrację uznano przy tym m.in. kampanie medialne i działalność propagandową przedstawiającą w pozytywnym świetle migrację, o ile celem jest zachęcanie do niej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl