Libia: konwój ONZ zaatakowany na zachód od Trypolisu

Nieznani napastnicy ostrzelali w środę konwój ONZ na drodze prowadzącej z miasta Surman do stolicy Libii, Trypolisu – poinformowały źródła dyplomatyczne. Sprawcy przetrzymywali sześciu pracowników ONZ, których po niedługim czasie uwolnili. Informację o ataku na konwój potwierdziła w oświadczeniu misja wsparcia NZ dla Libii (UNSMIL).

Sześciu przetrzymywanych pracowników ONZ – czterech mężczyzn i dwie kobiety, zostało po niedługim czasie uwolnionych; nikt nie odniósł obrażeń – poinformowała agencja dpa, powołując się na źródła w UNSMIL.

Portal Africagatenews przekazał, że sprawcy, atakując konwój, chcieli wymusić uwolnienie dwóch Libijczyków przetrzymywanych w Arabii Saudyjskiej, gdzie oskarżono ich o terroryzm.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Libii, Peter Millett wyraził za pośrednictwem Twittera zaniepokojenie z powodu ataku i podkreślił, że pracownicy ONZ „reprezentują międzynarodową gotowość do niesienia pomocy Libijczykom”.

Jak zauważa agencja Reutera, w pobliżu miasta Surman, skąd wyruszył konwój, często dochodzi do starć rywalizujących ze sobą milicji, a porwania w tym regionie są na porządku dziennym.

Zbrojne milicje w Libii wywodzą się głównie z rebeliantów, którzy w 2011 r. obalili reżim pułkownika Muammara Kaddafiego, a potem odmówili złożenia broni. Choć od marca 2016 r. w Trypolisie działa rząd jedności narodowej uznany przez wspólnotę międzynarodową, większa część kraju jest wciąż pogrążona w chaosie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl