fot. pixabay.com

Raport ONZ: Legalizacja i lockdown spowodowany koronawirusem doprowadziły do wzrostu konsumpcji marihuany

Jak wynika z raportu opublikowanego dziś przez Organizację Narodów Zjednoczonych w krajach, w których zalegalizowano marihuanę, wzrasta liczba osób regularnie ją zażywających, podczas gdy lockdown spowodowany koronawirusem miał podobny efekt, podwyższając jednocześnie ryzyko depresji i samobójstw.

Konopie indyjskie od dawna są najczęściej używanym narkotykiem na świecie, a ich konsumpcja wzrasta, podczas gdy marihuana na rynku staje się coraz silniejsza pod względem zawartości tetrahydrokannabinolu (THC) – podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w swoim corocznym Światowym Raporcie Narkotykowym.

Różne stany USA zalegalizowały używanie marihuany do celów pozamedycznych, począwszy od Waszyngtonu i Kolorado w 2012 roku. W 2013 roku zalegalizował ją Urugwaj, a w 2018 roku Kanada. Inne kraje podjęły podobne kroki, ale w raporcie skupiono się na tych trzech krajach.

„Wydaje się, że legalizacja konopi indyjskich przyspieszyła tendencje wzrostowe w zgłaszanych przypadkach codziennego używania tego narkotyku” – stwierdzono w raporcie UNODC.

O ile wskaźniki używania konopi indyjskich wśród nastolatków „nie zmieniły się znacząco”, o tyle wśród młodych dorosłych nastąpił „wyraźny wzrost zgłaszanego częstego używania substancji o silnym działaniu” – napisano w raporcie.

„Zwiększył się odsetek osób z zaburzeniami psychicznymi i samobójstwami związanymi z regularnym używaniem konopi indyjskich” – zaznaczono w sprawozdaniu.

W dokumencie podano, że około 284 mln osób, czyli 5,6 procent światowej populacji, używało narkotyków takich jak heroina, kokaina, amfetamina lub ecstasy w ciągu 2020 roku, czyli w oparciu o najnowsze dostępne dane. Spośród nich 209 mln używało marihuany.

„Okresy lockdownów podczas pandemii koronawirusa spowodowały wzrost używania konopi indyjskich w 2020 roku” – stwierdzono w raporcie.

Jak dodano, produkcja kokainy w 2020 roku osiągnęła rekordowy poziom, a handel drogą morską rośnie, przy czym dane dotyczące konfiskat z 2021 roku wskazują na ekspansję poza dwa główne rynki Ameryki Północnej i Europy w kierunku Afryki i Azji. Jak zauważono w analizie, opioidy pozostają najbardziej śmiercionośnymi narkotykami, a fentanyl spowodował nowy rekord w liczbie zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Stanach Zjednoczonych: wstępne szacunki za rok 2021 mówią o 107 622 zgonach.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl