W. Waszczykowski: dzięki kampanii przed głosowaniem Polska wiarygodnym partnerem

Niezależnie od wyniku głosowania nad kandydaturą Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ, kampania już jest sukcesem, bo zaczęliśmy działać globalnie i jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner – uważa szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

O niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa (RB) w dzisiejszym głosowaniu będzie się ubiegać pięć państw reprezentujących swoje regiony; jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) jest Polska, która miałaby zastąpić Ukrainę.

Jak podkreślił przebywający z wizytą w Nowym Jorku szef polskiego MSZ, polska dyplomacja w ostatnich miesiącach pracowała intensywnie w celu uzyskania poparcia państw ONZ”.

„Niezależnie od wyniku, kampania już jest sukcesem, bo zaczęliśmy działać globalnie i jesteśmy postrzegani jako wiarygodny partner” – ocenił.

Waszczykowski dodał, że „niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to instrument oddziaływania na świat, który daje możliwość politycznego wpływu na rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych”. Jego zdaniem członkowsko daje wielką rozpoznawalność w świecie, która może się przełożyć na współpracę gospodarczą.

W czwartek szef polskiej dyplomacji spotkał się z ambasadorem Wielkiej Brytanii przy ONZ Matthew Rycroftem, ambasadorem Francji przy ONZ François Delattrem oraz ambasadorem Chin przy ONZ Liu Jieyi.

Podczas rozmów z ambasadorami państw-stałych członków RB ONZ minister Witold Waszczykowski podkreślał polityczne znaczenie, jakie Polska przywiązuje do kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz przedstawiał polskie priorytety członkostwa w RB ONZ.

Po czwartkowych spotkaniach szef MSZ wskazał, że z optymizmem oczekuje na wyniki piątkowego głosowania nad kandydaturą Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, a jego ostatnie rozmowy – jak podkreślił – potwierdzają przyjęcie kandydatury Polski.

„Z naszych rozmów, które prowadziliśmy od kilku dni, i dzisiejszych, które prowadziłem z ambasadorami zarówno bardzo dużych państw, np. Chin i Wielkiej Brytanii, jak i mniejszych, w tym afrykańskich, wynika, że można być optymistą” – mówił minister Waszczykowski.

Głównym celem wizyty szefa polskiej dyplomacji jest udział w wyborach niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019. Polska kandyduje w wyborach na miejsce przypadające grupie Europy Wschodniej. Trwająca wizyta szefa polskiego MSZ w Nowym Jorku jest jednocześnie ostatnim etapem kampanii na rzecz kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Dziś nad kandydaturą Polski głosować będzie liczące 193 państwa Zgromadzenie Ogólne NZ. Polska musi zdobyć poparcie co najmniej 129 lub – w przypadku gdyby nie wszyscy byli obecni – 2/3 uczestniczących w głosowaniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl