fot. PAP/EPA

Izrael wspiera syryjskich rebeliantów

Z raportów ONZ wynika, że izraelskie wojsko wspiera syryjskich rebeliantów. Obserwatorzy ONZ są obecni na Wzgórzach Golan od 1974 roku.

Z raportów ONZ, które cytuje izraelski  dziennik „Haarec”, dowiadujemy się, że od ponad 18 miesięcy izraelskie wojsko utrzymuje kontakty z syryjskimi rebeliantami, walczącymi z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada. W tym  z dżihadystami należącymi do Frontu al Nusra,  powiązanego z Al-Kaidą. Raporty sporządziła grupa obserwatorów ONZ na Wzgórzach Golan. Informują one o tym, że  państwo żydowskie udziela pomocy medycznej syryjskim opozycjonistom, umożliwiając im przekraczanie granicy.

Izrael dokonuje też w strefie zdemilitaryzowanej transferu towarów.  W marcu tego  roku przedstawiciele  Narodów Zjednoczonych odnotowali natomiast spotkania izraelskich żołnierzy ze zbrojną opozycją syryjską. Odbyło się ono w pobliżu punktu obserwacyjnego ONZ.

Obserwatorzy ONZ są obecni na Wzgórzach Golan od 1974 roku, kiedy  to Syria i Izrael uzgodniły powstanie strefy buforowej oddzielającej oba państwa.

 

 

TV Trwam News

drukuj