Rosja i Węgry będą budować elektrownię atomową

Rosja i Węgry podpisały pakiet umów w sprawie elektrowni atomowej w Paks. Elektrownia ta  produkuje ponad 40% całej energii elektrycznej w kraju.

Elektrownię atomową w Paks, leżąca ok. 100 km na południe od Budapesztu,  zbudowano w latach 80-tych. Do dziś działają w niej cztery sowieckie reaktory. Węgry i Rosja podpisały trzy umowy dotyczące budowy i utrzymania dwóch nowych reaktorów.

Na tę inwestycje Moskwa ma udzielić Budapesztowi kredyt w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku. Na początku listopada premier Viktor Orban skarżył się, że USA wywierają silną presję na Węgry, aby odstąpiły od planu budowy gazociągu South Stream oraz  rozbudowy elektrowni w Paks. Orban kilkukrotnie dawał dowody poparcia dla polityki Rosji wobec Ukrainy, co wywołało, zwłaszcza
w Polsce, duże zaskoczenie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl