USA: brak nadziei na porozumienie z Rosją ws. działań w Syrii

Stany Zjednoczone nie porozumiały się z Rosją ani ws. przerwania działań wojennych w Syrii, ani nawet co do tego, jak wypracować porozumienie; nie ma mowy, byśmy godzili się na coś, co stoi w sprzeczności z podstawowymi celami USA – powiedział rzecznik amerykańskiego MSZ.

Mark Toner, który spotkał się z dziennikarzami bezpośrednio po rozmowie telefonicznej szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry’ego z ministrem spraw zagranicznym Rosji Siergiejem Ławrowem, oświadczył również, że wbrew informacjom płynącym z Moskwy, nie może potwierdzić, iż Kerry wybiera się w najbliższym czasie do Genewy na rozmowy z Ławrowem. „Sprawy nie zaszły jeszcze tak daleko” – dodał.

„Szef dyplomacji USA John Kerry będzie nadal kontynuował wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązań w odniesieniu do najważniejszych kwestii” – podkreślił Toner.

Agencja Reutera przypomina, że szefowie dyplomacji Rosji i USA spotkali się dwukrotnie w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, a szefowie obu państw rozmawiali ze sobą o Syrii w kuluarach szczytu G20 – nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską – w Hangczou w Chinach. Konsultacje rosyjsko-amerykańskie ws. przerwania spirali przemocy w Syrii trwają od lipca.

Rosyjskie media poinformowały wcześniej w środę, że szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym wyraził opinię, iż „normalna współpraca, w tym dotycząca uregulowania konfliktów regionalnych (…), jest niemożliwa bez przestrzegania elementarnych dobrych manier”. Rosyjski resort zaznaczył w swym komunikacie, iż o taką współpracę „administracja (prezydenta USA) Baracka Obamy stale prosi w kontaktach roboczych”.

Siergiej Ławrow miał też wyrazić oburzenie z powodu rozszerzenia przez USA sankcji wobec Moskwy.

W miniony czwartek resort finansów USA rozszerzył sankcje nałożone na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim. Sankcjami objął m.in. przedsiębiorstwa budujące most nad Cieśniną Kerczeńską między Rosją a zaanektowanym Krymem. Wprowadził też restrykcje wobec kilkudziesięciu spółek zależnych koncernu Gazprom.

6 września o rozszerzeniu swoich sankcji wobec osób i firm z Rosji poinformowało Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu USA. Na „czarnej liście” prócz spółek objętych sankcjami przez resort finansów znalazło się dalszych 11 firm.

„Nie chcemy sobie robić z Rosji wroga. Ale w błędzie byłby ten, kto myślałby, że nie będziemy bronić naszych sojuszników, że nie będziemy strzec podstawowych zasad ładu międzynarodowego i nadziei na przyszłość, jaka z niego wynika dla nas wszystkich” – powiedział w środę minister obrony USA Ash Carter w trakcie wykładu dla studentów Uniwersytetu w Oksfordzie (Wlk. Brytania).

„Przeciwstawimy się wszelkim próbom podważenia bezpieczeństwa zbiorowego i nie przejdziemy do porządku dziennego nad próbami wpływania na demokratyczne procesy w naszych krajach” – dodał.

Szef amerykańskiego resortu obrony nie sprecyzował, czy chodziło mu o działalność rosyjskich hakerów i próby wpłynięcia na kampanię prezydencką w USA – pisze w komentarzu Reuters.

„Powiedział jednak, że Sojusz Atlantycki od dawna z niepokojem przygląda się mieszaniu Kremla w sprawy wewnętrzne innych państw” – zauważa Reuters.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl