Niemcy wznowią kontrolę imigrantów z Syrii

Ministrowie spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych chcą przywrócenia zaostrzonych kontroli imigrantów z Syrii ubiegających się o status uchodźcy. Indywidualne kontrole Syryjczyków zostały zniesione na jesieni 2014 r.

O pomyśle powrotu do dawnych procedur poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Spotkał się on w czwartek w Koblencji z ministrami spraw wewnętrznych 16 landów.

Według ministra przywrócenie kontroli jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Jak wyjaśnił, znane są przypadki podszywania się imigrantów z innych krajów pod obywateli Syrii, aby zwiększyć szanse na pobyt w Niemczech. „Musimy wiedzieć, kto przebywa na terenie naszego kraju” – powiedział przewodzący konferencji ministrów landów szef MSW w Nadrenii-Palatynacie Roger.

Ralf Jaeger, Szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii, zastrzegł, że zmiana systemu kontroli nie może oznaczać wydłużenia czasu rozpatrywania wniosków. Niemieckie urzędy nie są w stanie poradzić sobie z dużą liczbą wniosków. Średni okres oczekiwania na decyzję Federalnego Urzędu Migracji i Ucieczek wynosi obecnie ponad pięć miesięcy.

Od jesieni liczba imigrantów z Syrii gwałtownie wzrosła. W zeszłym roku miesięcznie docierało do Niemiec 5 tys. uciekinierów z wojny domowej w Syrii. Obecnie obywatele Syrii po złożeniu pisemnego wniosku dostają niemal automatycznie zgodę na pobyt.

Indywidualna kontrola przewiduje pobranie odcisków palców, wykonanie zdjęcia oraz osobistą rozmowę z wnioskodawcą, aby wyjaśnić przyczyny ubiegania się o azyl.

Lewentz spodziewa się, że do końca roku liczba imigrantów w Niemczech przekroczy jeden milion. Oficjalna prognoza MSW przewiduje 800 tys. osób.

Lewentz wezwał inne kraje UE do przyjęcia większej ilości imigrantów.

– Nie może być tak, że inne kraje, jak ostatnio Polska, mówią: Nie przyjmujemy uchodźców – powiedział polityk SPD cytowany przez agencję DPA.

PAP/RIRM

drukuj