CIR: Premier Beata Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Walka z terroryzmem i bezpieczeństwo energetyczne – to główne tematy rozmów szefowej polskiego rządu z premierami Czech, Słowacji i Węgier. Dzisiejsze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej dotyczyło także problemu migracji w Unii Europejskiej i bezpieczeństwa granic strefy Schengen.

Wzrost bezpieczeństwa całej Grupy Wyszehradzkiej.

„Strefa Schengen i bezpieczeństwo energetyczne – to są priorytety, z którymi chcemy jechać na następne spotkanie Rady Europejskiej” – mówiła w Pradze premier Beata Szydło. „Oferujemy Europie solidarność w walce z terroryzmem i bezpieczeństwo granic” – dodała.

Szefowa rządu zaznaczyła przy tym, że są to najważniejsze tematy, które będą poruszone na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej. Kraje Grupy Wyszehradzkiej na jej forum przedstawią wspólne stanowisko, które wypracowały w czwartek w Pradze.

Będziemy chcieli przekonać naszych partnerów z UE, by wsłuchali się w nasz głos i ze zrozumieniem podeszli do kwestii, które podniesiemy – podkreślała premier.

Współpraca gospodarcza Grupy Wyszehradzkiej i Korei Południowej.

Po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, w ramach mechanizmu współpracy z krajami trzecimi w formule „V4+”, odbyło się spotkanie z prezydent Republiki Korei Park Geun-hye.

Premier Beata Szydło mówiła, że kluczowa dla rozwoju potencjału regionu państw Grupy Wyszehradzkiej jest współpraca gospodarcza z Koreą Południową.

Dzisiaj ten potencjał musi być budowany na pokoju, bezpieczeństwie i wspólnym patrzeniu na przyszłość całego regionu – to są cele porozumienia, które dziś podpisaliśmy – mówiła premier.

„Będziemy rozmawiać o wymianie myśli technologicznej, o oświacie i kulturze” – dodała.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl