fot. PAP/Piotr Polak

B. Szydło: Od początku jednym z priorytetów rządu – wzmocnienie bezpieczeństwa Polaków

Od początku, kiedy rząd PiS przejął odpowiedzialność za Polskę, postawiliśmy jako jeden priorytetów naszego rządu wzmocnienie bezpieczeństwa Polaków – podkreśliła w środę w Sandomierzu podczas obchodów Dnia Strażaka wicepremier Beata Szydło.

Beata Szydło uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji otwarcia i oddania do użytku zmodernizowanych obiektów sandomierskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i przekazania sprzętu strażackiego dla PSP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu sandomierskiego.

Wicepremier Szydło oceniła w wystąpieniu, że strażackie święto jest w Polsce obchodzone z wielkimi honorami, a strażacy są najwyżej oceniani przez Polaków w rankingach zaufania społecznego.

„Ale to także wyjątkowy dzień, bo te jednostki, które otrzymują dodatkowe, nowe wyposażenie i ta piękna strażnica, która została wyremontowana, jest dowodem na to, że przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo, na poprawę bezpieczeństwa. I to wszystko, co państwo na co dzień czynicie, co jest waszym zawodem, co jest tak bardzo cenione przez wszystkich obywateli – podnoszenie bezpieczeństwa każdego z nas (…) Jesteśmy za to wdzięczni, niezwykle zobowiązani” – podkreśliła Beata Szydło.

Wicepremier wskazała, że bez odpowiedniego sprzętu, wyposażenia, dobrych warunków praca strażaków byłaby mniej efektywna, cięższa, często niosłaby zagrożenie ich życiu.

„A to jest przecież niezwykle istotne, by każda akcja, która państwo rozpoczynacie, kończyła się powodzeniem, ale przede wszystkim żebyście wy bezpiecznie wracali do domu. Dlatego rząd tak duży nacisk kładzie na to, by modernizować służby – straże państwowe, ale również by wspierać strażaków-ochotników (…)” – zaznaczyła Beata Szydło.

„Od początku, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku przejął odpowiedzialność za Polskę, postawiliśmy jako jeden z priorytetów naszego rządu wzmocnienie bezpieczeństwa Polaków. I m.in. właśnie doposażenie, odpowiednie przygotowanie tych służb, które na co dzień ratują życie i wspierają bezpieczeństwo każdego obywatela” – podkreśliła Beata Szydło.

Wicepremier wskazała, że przywracane są zlikwidowane w poprzednich latach komisariaty policji w małych miejscowościach, wspierane są straże pożarne poprzez przeznaczanie dodatkowych środków na inwestycje, na budowę nowych strażnic i ich wyposażanie oraz na modernizację dotąd funkcjonujących obiektów.

Beata Szydło dziękowała tym, którzy włączają się w działania mające na celu wspierania PSP i OSP, czyli samorządowców. Jak zaznaczyła, dzięki współpracy samorządów i przygotowaniu rządowych programów można kupować nowy sprzęt dla straży pożarnych. Wicepremier wymieniła programy komendanta głównego PSP, resortu spraw wewnętrznych, programy modernizacyjne służb mundurowych, w tym dedykowane PSP i OSP i środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

„To dowód na to, że przy mądrej organizacji, przy dobrze przygotowanym systemie, można osiągnąć dużo więcej niż do tej pory” – podkreśliła Beata Szydło, dodając na późniejszym briefingu prasowym, że te programy będę kontynuowane.

Wicepremier podkreśliła, że wyremontowana strażnica PSP w Sandomierzu stała się nowoczesnym zapleczem dla pracujących tutaj strażaków.

Pierwsze prace związane z generalnym remontem i wyposażeniem strażnicy w Sandomierzu zaczęły się w 2015 r, a zakończyły na początku 2019 r. Gmach pochodzi z 1969 r. Zmodernizowano budynek komendy powiatowej PSP, jednostki ratowniczo-gaśniczej, w tym pomieszczenia stanowiska kierowania komendanta powiatowego, a jednostkę wyposażono w niezbędny sprzęt. Wymieniono bramy garażowe, centralne ogrzewanie, węzły sanitarne i jadalnię, wymieniono dach na części garażowo-warsztatowej obiektu. Dobudowano wspinalnię.

Wartość inwestycji wyniosła prawie 2 mln – 1,6 mln zł pochodziło z budżetu państwa, po 190 tys. zł – od komendanta głównego PSP i ze środków samorządowych.

Podczas apelu przekazano także sprzęt zakupiony w 2018 r. dla strażaków z powiatu sandomierskiego. To m. in. lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem, ciągnik z ładowaczem, łodzie ratownicze, pompy szlamowe.

Z-ca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Robert Sabat podkreślił w przemówieniu, że obchody Dnia Strażaka w Sandomierzu zawsze są szczególne – dlatego, że ten rejon województwa był wielokrotnie miejscem działań strażaków związanych z walką powodziami. W 2010 r. strażacy umacniali wały przed falą wezbraniową na Wiśle – dzięki czemu udało się uratować przed zalaniem miejscową hutę szkła – ewakuowali też mieszkańców z zalanych terenów.

PAP/RIRM

drukuj