Premier B. Szydło spotka się w Tallinie z szefową brytyjskiego rządu Theresą May

Premier Beata Szydło podczas szczytu UE w Tallinie spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May; tematem rozmowy będzie Brexit. Biorąc pod uwagę zasadnicze rozbieżności między UE a Londynem istnieje ryzyko poważnego kryzysu negocjacyjnego – uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.

„Premier Szydło spotka się z premier May, by przedstawić unijne oczekiwania z polskiej perspektywy i omówić możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie” – poinformował PAP wiceminister spraw zagranicznych.

Jak przypomniał, trwają przygotowania do szczytu Rady Europejskiej w październiku, który odniesie się do aktualnego stanu negocjacji w oparciu o wyniki kolejnych rund negocjacyjnych.

„Biorąc pod uwagę zasadnicze rozbieżności między UE a Wielką Brytanią w sprawie rozliczenia finansowego oraz bardzo różne opinie dochodzące z brytyjskiego obozu władzy, istnieje dziś ryzyko poważnego kryzysu negocjacyjnego” – podkreślił wiceszef MSZ.

W piątek w Tallinie odbędzie się szczyt cyfrowy UE. Dzień wcześniej szefowie państw i rządów spotkają się na kolacji, by przedyskutować bieżące kwestie w UE.

PAP/RIRM

drukuj