Wlk. Brytania: Beata Szydło i Theresa May oddały hołd polskim lotnikom

Premier Polski Beata Szydło i premier Wielkiej Brytanii Theresa May złożyły dziś wieńce przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu.

Szefowa polskiego rządu przybyła do Londynu wraz z członkami swojego gabinetu, by odbyć pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.

Wizyta rozpoczęła się od powitania przez premier May członków polskiego rządu na lotnisku w bazie RAF w Northolt. Następnie szefowe obu rządów udały się przed Pomnik Polskich Lotników, gdzie oddały hołd polskim pilotom walczącym w II wojnie światowej.

Monument w Northolt nieopodal bazy RAF upamiętnia m.in. polskich lotników Dywizjonu 303, którzy w czasie bitwy o Anglię zestrzelili 101 niemieckich samolotów. Pomnik został wzniesiony w 1948 r. Co roku we wrześniu jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznicy bitwy o Anglię.

Wraz z szefową polskiego rządu do Londynu przybyli: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

To pierwsze konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier May w lipcu w Warszawie.

RIRM

drukuj