fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda: Współpraca armii Polski i Niemiec na dobrym poziomie

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie świetnie funkcjonuje i wypełnia swoje role – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Szef państwa polskiego wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem odwiedzili kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu.

Andrzej Duda zaznaczył, że jednostka bardzo dobrze funkcjonuje i jest coraz lepiej przygotowana do wykonywania zadań związanych z realizacją postanowień szczytów NATO w Newport oraz w Warszawie.

Prezydent Polski zaznaczył, że funkcjonowanie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego jest modelowym przykładem współdziałania państw.

– Dla mnie jest to wyraz dobrego sąsiedztwa. Ogromnie cieszę się z tego, że na koniec tego roku 25-lecia tu, w Szczecinie, w tej jednostce spotykamy się z panem prezydentem, rozmawiamy o tym, jak funkcjonuje współpraca, jak dobrze wygląda dzisiaj współdziałanie armii Polski i armii Republiki Federalnej Niemiec, a także o przyszłości: o tym, jak rozwijać współpracę. Ta współpraca toczy się dziś na całym szeregu płaszczyzn, m.in. w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód – podkreślił szef państwa polskiego.

Wielonarodowy Korpus PółnocnoWschodni w Szczecinie ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli pojawią się takie na tzw. wschodniej flance NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji oraz Węgier.

Korpus jest jedyną natowską strukturą posiadającą konkretny obszar odpowiedzialności oraz obowiązki i zadania operacyjne w tym regionie.

RIRM

drukuj