Państwa członkowskie zatwierdziły przyszłoroczny budżet UE

Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu Unii Europejskiej. Do jego definitywnego uchwalenia potrzeba teraz tylko zgody Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z wypracowanym 17 października porozumieniem zobowiązania UE w 2017 r. mają wynieść 157 mld euro, czyli o prawie 3 mld euro mniej niż chciał tego Parlament Europejski. Środki na realne płatności mają być na poziomie 134mld euro.

Ustalone w wyniku długich negocjacji liczby są zbliżone do czerwcowej propozycji Komisji Europejskiej.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z naszą redakcją ocenia, że trójstronne negocjacje budżetu pomiędzy Komisją Europejska,  Radą UE i Europarlamentem zakończyły się umiarkowanym sukcesem dla tej ostatniej instytucji.

– Mówiąc wprost Rada wycofała się z cięć, ale budżet nie jest do końca taki, jak oczekiwał Parlament. W związku z tym, że są trochę większe kwoty na zobowiązania, szczególnie na płatności, a także te programy, na których szczególnie Parlamentowi zależało – mam na myśli program „Horyzont 2020” związany z inwestycjami transgranicznymi, infrastrukturalnymi. O to wszystko Parlament się ubiegał. Te pieniądze się znalazły, stąd nie przewiduję problemów z uchwaleniem tego budżetu – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Ostateczne zatwierdzenie budżetu przez Parlament Europejski ma nastąpić 1 grudnia.

RIRM

drukuj