M. Małecki: Nord Stream II zagraża interesom Polski

Rurociąg Nord Stream II zagraża interesom Polski i konkurencyjności na rynku, dobrze, że rząd i instytucje państwa interweniują w tej sprawie – powiedział poseł Maciej Małecki.

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa odniósł się w ten sposób do stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Steam II.

Urząd uznał, że powstanie spółka, która miałaby zbudować i eksploatować rurociąg Nord Stream II, co wzmocniłoby i tak mocną pozycję Gazpromu w naszym regionie.

Poseł Maciej Małecki podkreśla, że stanowisko UOKIK potwierdza, że budowa gazociągu Nord Stream II zagroziłaby konkurencyjności na rynku gazu.

– Dobrze, ze wreszcie polskie instytucje podejmują odważnie i zdecydowanie sprawę budowania gazociągu Nord Stream, w tym przypadku odnogi Nord Stream II. Ta inwestycja pomiędzy Rosją a Niemcami z udziałem kilku zagranicznych firm uderza wprost w bezpieczeństwo energetyczne Polski i w konkurencyjność na naszym rynku. Nord Stream II ma na celu ominąć Polskę i Ukrainę, a następnie rozprowadzać gaz rosyjski po terenie Europy – zaznacza Maciej Małecki.

Polska stanowczo sprzeciwia się budowie kolejnej omijającej nasz kraj podmorskiej magistrali transportu gazu. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski wielokrotnie powtarzał, że Nord Stream II może być użyty jako narzędzie nacisku na kraje, z którymi chcemy współpracować. Zagraża także europejskiej solidarności.

Kwestia budowy Nord Stream II została ponadto poruszona podczas rozmowy prezydentów: Andrzeja Dudy i Baracka Obamy w czasie lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Obie strony krytycznie oceniały projekt Nord Stream II.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl