Karski apeluje o wsparcie gazociągu Bernau-Szczecin

Europoseł Karol Karski zwrócił się do KE z interpelacją ws. możliwości wsparcia budowy gazociągu Bernau-Szczecin. Rurociąg byłby strategicznym elementem korytarza gazowego Zachód – Wschód.

W interpelacji europoseł Karol Karski pyta Komisję Europejską o możliwości wsparcia budowy tej inwestycji oraz o inne rozwiązania, które zwiększyłyby niezależność energetyczną krajów UE od Rosji.

–  Chodzi o dostawy nośników energii. Trzeba wiedzieć, że jak największa ilość połączeń rurociągów gazowych, i naftowych daje nam możliwość sprowadzania nośników energii w sposób bardziej zdywersyfikowany. Biorąc pod uwagę politykę bezpieczeństwa, w zakresie współpracy energetycznej w UE, należałoby sądzić, że KE powinna być zainteresowana tego typu problematyką. Rurociąg Bernau-Szczecin będzie łączyć rurociągi istniejące na terenie Niemiec polskim systemem energetycznym. W takiej sytuacji mielibyśmy możliwość większego zdywersyfikowania dostaw surowców energetycznych – mówi europoseł Karol Karski.

Długość gazociągu wynosiłaby 150 kilometrów. 85 procent zlokalizowane byłoby na terytorium Niemiec. Powstałby w okolicach Polic.

RIRM

drukuj