Radni PiS domagają się usunięcia sowieckiego pomnika

Już wkrótce z Legnicy może zniknąć pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Domagają się tego radni Prawa i Sprawiedliwości. W poniedziałek przed południem Rada Miasta ma zdecydować o przekazaniu 50 tys. zł na odnowę placu, gdzie znajduje się monument.

Jeżeli taka decyzja zapadnie, pomnik najprawdopodobniej zniknie z centrum miasta – informuje jeden z dzienników.

Radni Prawa i Sprawiedliwości od trzech kadencji walczą o usuniecie pomnika. Tym razem liczą, że się to powiedzie – podkreśliła Ewa Szymańska, radna legnickiego samorządu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten pomnik przedstawia żołnierza armii sowieckiej w mundurze wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Było to wojsko, które mordowało polskich patriotów. Na cokole pomnika są płaskorzeźby przedstawiające polskiego chłopa – w kapeluszu, z wąsami i twarzą Stalina. Wyobraźmy sobie, że gdzieś na jakimś pomniku umieszczono by twarz Hitlera. Nie chcemy takiego symbolu w centrum miasta. Jeżeli będzie opracowana koncepcja zagospodarowania placu, na którym stoi pomnik, mam nadzieję, że te wszystkie formalności zostaną załatwione – powiedziała Ewa Szymańska.

Mieszkańcy i radni zaproponowali wcześniej, by pomnik został przeniesiony na cmentarz wojskowy, gdzie są pochowani żołnierze Armii Radzieckiej.

RIRM

drukuj