Możliwe, że dziś poznamy skład nowego rządu

Dziś o godz. 13.30 odbędzie się wspólna konferencja prasowa prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego i kandydatki partii na premiera Beaty Szydło. Możliwe, że wtedy poznamy skład nowego rządu.

Wcześniej w siedzibie PiS-u w Warszawie odbędzie się posiedzenie komitetu politycznego partii, który ma zatwierdzić skład przyszłego gabinetu. Spotkania w tej sprawie z udziałem J. Kaczyńskiego i Szydło trwały do piątku.

Na czele nowego rządu, który stworzy Prawo i Sprawiedliwość, stanie poseł Beata Szydło. Rzecznik tej partii zapowiada, że będzie to gabinet ekspertów.

– Na pewno to będzie dobry gabinet, złożony z ludzi, którzy będą realizować program Prawa i Sprawiedliwości, o którym mówiliśmy w toku całej kampanii, zdeterminowany do działania, pracowity i odpowiedzialny – zaznacza poseł Elżbieta Witek.

Media podają, że „od kilku dni jest przesądzone”, iż kandydatem na szefa MON jest poseł Antoni Macierewicz. B. szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych.

Wśród „pewniaków” do nowego rządu wymieniany jest także europoseł Marek Gróbarczyk jako minister gospodarki morskiej, poseł Andrzej Adamczyk jako minister infrastruktury. Teki wicepremierów mają objąć m.in. Mariusz Błaszczak i Piotr Gliński.

W najbliższy czwartek na pierwszym posiedzeniu zbierze się Sejm nowej kadencji. Wtedy dymisje swojego rządu złoży premier Ewa Kopacz. Prezydent Andrzej Duda powierzy jeszcze ustępującej Radzie Ministrów dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

RIRM

drukuj