fot. PAP

Nowa płaca minimalna

Rada Ministrów ustali dziś poziom płacy minimalnej na 2015 r. Obecnie płaca minimalna wynosi 1680 zł. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd podniesie ją do 1750 zł. Będzie to o blisko 50 zł mniejszy wzrost niż proponują związkowcy.

Ich propozycja: 1797 zł, została wyliczona w oparciu o zapisy projektu dot. wzrostu płacy minimalnej, pod którym Solidarność zebrała 350 tys. podpisów obywateli. Zgodnie z tym projektem poziom płacy minimalnej byłby powiązany ze wzrostem PKB.

Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” zaznacza, że propozycja jednak utknęła w komisjach, a rząd realizuje scenariusz pracodawców.

– Strona rządowa grając pod pracodawców podnosi sobie według własnych wyliczeń. Tutaj oczywiście nie działa Komisja Trójstronna, ponieważ trzy centrale związkowe w dalszym ciągu podtrzymują, że ta formuła się wyczerpała. Będą więc jakieś pozorne rozmowy z pracodawcami i rząd je wprowadzi. To nie jest zadowalające. Uważamy, w oparciu o różne inne wskaźniki, że ta płaca w Polsce jest zdecydowanie za niska – mówi Tadeusz Majchrowicz.

Celem związkowców jest, by płaca minimalna wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie współczynnik ten wynosi ok. 44 proc.

RIRM

drukuj