Rząd chce przyspieszyć realizację programu Mieszkanie plus

Rada Mieszkalnictwa na najbliższym posiedzeniu ma zająć się kwestią dopłat dla lokatorów w programie Mieszkanie plus. Rząd chce przyspieszyć budowę tanich mieszkań. Jedną z propozycji jest urynkowienie cen nieruchomości.

W tym tygodniu członkowie Rady Mieszkalnictwa dyskutowali już o tym, czy nie należy podnieść stawek za wynajem lokalu. Obecnie jest to od 10 do 20 zł. Stawki są za niskie i nie pokrywają kosztów budowy. Dlatego deweloperzy podchodzą z dystansem do programu.

Jedną z propozycji rządu są dopłaty państwa do mieszkań. Miałyby one wynieść do 30 proc. Przy czynszu w wysokości 900 zł rząd dołożyłby ok. 300 zł.

W ocenie ekonomisty Mariusza Kękusia jest to dobre rozwiązanie. Zapewne zmieni się grupa docelowa odbiorców. Nie będzie to klasa średnia, ale najbiedniejsi – zauważa.

Rynek sam powinien regulować, gdzie i za jaką cenę buduje. Państwo może ewentualnie starać się dofinansowywać obywateli, których z różnych względów nie stać na określonym etapie życia na to, żeby sami zaciągnęli kredyt czy w jakiś inny sposób zakupili mieszkanie – wskazuje Mariusz Kękuś.

Na 1000 osób w Polsce przypadają dziś 363 mieszkania. W Unii Europejskiej jest to 435 lokali. W ocenie ekspertów, aby dogonić UE do 2030 r., musielibyśmy wybudować 3 mln mieszkań. Tymczasem co roku oddawanych jest ok. 150 tys. lokali.

Bez ingerencji państwa za 12 lat powstałoby tylko 2 mln mieszkań. Już w połowie kwietnia pierwsze klucze do lokali mieszkań mają otrzymać  mieszkańcy Jarocina. To lider programu Mieszkanie plus.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl