Rząd przedstawi informację nt. powołania Obrony Terytorialnej Kraju

Posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchają dziś informacji rządu na temat stanu przygotowań do powołania Obrony Terytorialnej Kraju oraz koncepcji jej funkcjonowania.

Wcześniej płk dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik Ministerstwa Obrony Narodowej do tworzenia obrony terytorialnej zapowiadał, że w sumie w ramach obrony terytorialnej powstać ma 380 kompani. Pierwsze jednostki mają być  tworzone za rok.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że obrona terytorialna ma istotne znaczenie, dotyczące nie tylko zagrożenia militarnego.

– Przez ostatnich osiem lat praktycznie zlikwidowano obronę terytorialną w Polsce. Funkcjonowała ona w zasadzie tylko na papierze. Nie było żadnego szkolenia i przygotowania tych oddziałów do działań wojskowych. My chcemy to radykalnie zmienić tak, żeby byli to sprawni, wyszkoleni żołnierze, którzy normalnie funkcjonują w życiu cywilnym, pracują, mają swoje rodziny, mieszkania oraz są systematycznie szkoleni przez właściwe jednostki sił zbrojnych, a w razie zagrożenia są zwoływani i wykonują swoje zadania. Obrona terytorialna będzie również używana w sytuacji np. klęsk żywiołowych. Do tego również będą szkoleni i przygotowywani do usuwania szkód –  mówi poseł Michał Jach.

Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej rozpocznie się o godz. 17.00

RIRM

drukuj