fot. PAP/Jacek Turczyk

W piątek podsumowanie 100 dni rządu

W piątek premier Beata Szydło podsumuje 100 dni swojego rządu. W specjalnej konferencji mają też wziąć udział ministrowie. Już dziś swoją krytyczną ocenę 100 dni gabinetu Beaty Szydło wyrażają politycy opozycji.

Według Platformy Obywatelskiej dobra zmiana polega na tym, że toniemy w chaosie. Szef tej partii Grzegorz Schetyna stwierdził, że symbolem 100 dni nieudolności jest minister Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że PO złoży wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec tego ministra.

Szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neuman przypomniał nierealizowane obietnice Prawa i Sprawiedliwości, m.in. obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku i minimalną stawkę godzinową za pracę. Platforma zwraca także uwagę na zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki mówi, że działania Platformy są niepoważne.

– Rzuca się w oczy to, że właściwie nie mają nic do powiedzenia, że w kółko wchodzą w jakąś śmieszność. Kompromitacja, kiedy mówią zupełnie coś innego niż w czasach gdy rządzili. To dotyczy każdej kwestii. Dotyczy gospodarki, polityki prorodzinnej, dotyczy także tych spraw, które podlegają ministrowi Błaszczakowi. Można powiedzieć tyle, że rozumiemy rolę opozycji. Z drugiej strony ubolewamy, że jest taka niepoważna. Wszystko to składa się na smutny obraz opozycji – podkreśla Ryszard Terlecki.

PiS zrealizował m.in. obietnice wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus”, zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków.

Rząd Beaty Szydło odniósł również sukces na szczycie klimatycznym w Paryżu.

100 dni od objęcia funkcji premiera przez Beatę Szydło mija dokładnie jutro. Oprócz podsumowania tego okresu, politycy Prawa i Sprawiedliwości mają wkrótce przedstawić ocenę stanu resortów po przejęciu po ośmiu latach rządów koalicji PO–PSL.

RIRM

drukuj