fot. PAP/RadioMaryja.pl

Debata Beata Szydło-Ewa Kopacz 18 października?

Dwie największe partie startujące w wyborach wciąż nie porozumiały się w sprawie przeprowadzenia dwustronnej debaty wyborczej. 20 października odbędzie się debata przedstawicieli ośmiu komitetów wyborczych. Dwa dni wcześniej miałaby się odbyć debata kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło z premier Ewą Kopacz.

Termin debaty Szydło-Kopacz został ustalony jedynie arbitralnie i bez konsultacji ze sztabem Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik prasowy sztabu wyborczego Marcin Mastalerek podkreśla, że kwestia daty, w której odbędzie się debata, to sprawa techniczna. Najważniejsze jest poznanie poglądów dwóch największych partii – dodaje.

– Jest wola debaty ze strony pani prezes Beaty Szydło. Wielokrotnie o tym mówiła i mamy nadzieję, że do takiej debaty dojdzie. Dziś trwa dyskusja o debacie i myślę, że nie ma to większego sensu. Sprawa powinna być uzgodniona na szczeblu szefów sztabów i mam nadzieję, że to się stanie. Sądzę, że Polacy mają ważniejsze sprawy niż zajmowanie się tym, którego dnia będzie debata. Najważniejsze jest, by Polacy mogli poznać poglądy dwóch największych partii, ponieważ dziś wybory rozstrzygną się między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. To są dwie różne wizje Polski – zauważa Marcin Mastalerek.

W sprawie wspólnej organizacji i emisji dwóch debat przed wyborami parlamentarnymi porozumiały się już TVP, Polsat i TVN.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Najnowszy sondaż daje Prawu i Sprawiedliwości 16-procentową przewagę nad Platformą Obywatelską. PiS prowadzi z wynikiem 35 proc. poparcia, formacja Ewy Kopacz ma natomiast 19 proc.

Według badań do Sejmu weszłyby też Zjednoczona Lewica, Nowoczesna Ryszarda Petru oraz ruch Kukiz’15 i Polskie Stronnictwo Ludowe. 12 proc pytanych nie wie, na kogo odda swój głos.

RIRM

drukuj