Spotkanie przywódców państw V4 i Beneluksu

Przyszłość Unii Europejskiej, Brexit oraz kryzys migracyjny – to tematy, na jakie dziś w Warszawie dyskutowali przywódcy siedmiu państw: Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Holandii, Belgii i Luksemburga. Spotkanie odbyło się z inicjatywy premier Beaty Szydło.

Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z przedstawicielami krajów Beneluksu było okazją to dyskusji nad aktualnymi problemami Unii Europejskiej. Wyszehrad i Beneluks to dwie bardzo wyraziste grupy, mocno wyrażające swoje stanowiska, m.in. w sprawie kryzysu migracyjnego – mówiła jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji premier Beata Szydło.

W Warszawie – obok problemu migrantów – na agendzie znalazły się także tematy dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Chodzi nie tylko o Brexit, ale także poprawę konkurencyjności oraz umocnienie wspólnego rynku. Przywódcy dyskutowali także o polityce obronnej i bezpieczeństwie kontynentu w obliczu coraz częstszych zamachów terrorystycznych. Po południu na Zamku Królewskim rozpoczęło się spotkanie przywódców państw samej Grupy Wyszehradzkiej. W jego trakcie Beata Szydło podsumuje rok prezydencji Polski oraz przekażę przewodnictwo premierowi Węgier Victorowi Orbanowi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj