KE powróci dziś do debaty o sytuacji w Polsce

KE powróci dziś do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak w połowie marca Komisja Wenecka przyjęła opinię ws. TK. Raport z pobytu w Polsce przed kolegium komisarzy ma dziś przedstawić wiceszef komisji  Frans Timmermans.

Wczoraj brukselski urzędnik spotkał się z przedstawicielami polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły kryzysu wokół TK.

Timmermans  stwierdził, że początkiem dialogu dot. wyjścia z kryzysu wokół TK powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być opublikowane.

Europoseł Stanisław Ożóg podkreśla, że jakiś kompromis musi być przyjęty, jednak decyzje należą do Polski. Dodał, że KE szuka problemów tam, gdzie ich nie ma.

– Jeśli KE szuka przestrzegania prawa czy łamania prawa w Polsce, to powinna zająć się problemami w Belgii, we Francji czy w Niemczech.  Ja nie wiem, czy to działanie nie jest chęcią odwrócenia uwagi od spraw istotniejszych, bardzo ważnych dla UE, jak na przykład Brexit. W najbliższy czwartek zapadnie decyzja, co będzie w przyszłym tygodniu, jeśli chodzi o sesję plenarną w PE, czy będą forsować – nieprzychylni nam i naszemu krajowi – przyjęcie rezolucji. To wszystko powinno mieć swoje granice. Naród polski, z tak bogatą historią, powinien być szanowany tak jak na to zasługuje – zaznacza Stanisław Ożóg.

KE w połowie stycznia wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności.

Wiceszef KE Frans Timmermans zapowiedział, że nowe decyzje dot. procedury na razie nie zapadną. Za 2 tygodnie chce ponownie odwiedzić Polskę.

RIRM

drukuj