fot. twitter.com/USAmbPoland

Wystawa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” w Katowicach

Plenerową wystawę pt. „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, prezentującą osiągnięcia Amerykanów polskiego pochodzenia, miejsca i wydarzenia związane z Polonią w Stanach Zjednoczonych, można oglądać do 17 czerwca na Placu Kwiatowym w Katowicach.

Pomysłodawcą wystawy jest konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Patrick Slowinski, który zawsze podkreśla swoje polskie korzenie i dumę z kraju pochodzenia, stąd decyzja, by przybliżyć historie postaci, które pełnią ważną rolę w umacnianiu więzi między Polakami i Amerykanami.

Podczas trzech głównych fal emigracji do USA polscy emigranci przywieźli ze sobą żarliwą etykę pracy, nacisk na wartości demokratyczne i miłość do miejsca urodzenia. Chociaż dzisiejsza Polonia jest dobrze zasymilowana i zintegrowana z kulturą amerykańską, zachowuje jednocześnie silne poczucie więzi i dumy z Polski. Tą miłością nasycona jest ich twórczość i wkład w budowę społeczeństwa amerykańskiego – ocenił konsul, Patrick Slowinski.

Wystawa, zorganizowana przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych i Instytut Kultury Villa Decjusza we współpracy z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów prezentowana jest na Placu Kwiatowym w Katowicach.

Składa się z 26 plansz zawierających grafiki, dwujęzyczne teksty i zdjęcia takich postaci, jak astronauta George Zamka, noblista Frank Wilczek, czy prezeska YouTube’a Susan Wojcicki. Na wystawie pokazano też miejsca związane z Polonią jak Greenpoint czy miasta o polskich nazwach, a także udokumentowano wydarzenia organizowane przez Polonię, jak Parada Pułaskiego w Nowym Jorku i 3 Maja w Chicago czy liczne festiwale polskiej kultury i kuchni.

Wystawa była wcześniej prezentowana w Krakowie i Przemyślu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl