fot. PAP/EPA

Kolejna karawana migrantów zmierza do USA

W kierunku Stanów Zjednoczonych zmierza kolejna karawana migrantów.  Została ona zwołana za pośrednictwem portali społecznościowych. Pochód wyruszył z Hondurasu, a obecnie znajduje się na terytorium Gwatemali.

Gwatemalski instytut ds. migracji zarejestrował przybycie do Gwatemali 1701 obywateli Hondurasu i 107 Salwadorczyków. W drodze są od poniedziałku. Celem są Stany Zjednoczone. To dla tysięcy mieszkańców Ameryki Południowej, a zwłaszcza Środkowej, raj na ziemi.

– Musimy szukać nowych horyzontów, bo nic nie możemy zrobić – powiedział Juan.

Trzy tygodnie temu prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone w odwecie za napływ do USA karawan migrantów – odetną wszelką pomoc gospodarczą Gwatemali, Hondurasowi i Salwadorowi.

Według oficjalnych danych Departamentu Stanu USA, od października 2017 roku do września 2018 roku Stany Zjednoczone przeznaczyły 84 mln dolarów na pomoc gospodarczą dla Gwatemali, 58 mln dolarów dla Hondurasu i 51 mln dolarów dla Salwadoru. Przed falą imigrantów Stany Zjednoczone ma bronić mur na granicy meksykańskiej, o co walczy Donald Trump. Prezydent zapowiada, że w związku z kolejnym napływem imigrantów rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– Mamy absolutne prawo ogłosić stan wyjątkowy w kraju, to jest kwestia bezpieczeństwa – zaznaczył Donald Trump.

Około 9 tys. migrantów, w większości obywateli Hondurasu, wyruszyło w październiku 2018 r. z San Pedro Sula w kierunku USA. Obecnie ok. 7 tys. osób znajduje się w meksykańskich miastach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj