Zmiany prawne dotyczące dłużników

Łatwiejsze sprawdzanie wiarygodności płatniczej kontrahentów i większa ochrona przed nieuczciwym wpisem dla dłużników takie zmiany zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Projekt przewiduje, że niektóre organy publiczne będą mogły przekazywać Biurom Informacji Gospodarczej informacje o zaległych zobowiązaniach przedsiębiorców.

Biura będą z kolei zobowiązane do wymiany informacji o dłużnikach. Szkoda, że rząd nie przymierzył się do ujednolicenia systemu informacji o dłużnikach – mówi Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej komisji finansów.

Nadal funkcjonują cztery prywatne „informacje” o dłużnikach, ale jest problem z wymianą informacji między nimi. Nie wszystkie też idealnie spełniają te warunki. Byłaby to więc dobra okazja do tego, aby ten system ujednolicić. Tak, jak w Ministerstwie Gospodarki jest zrobiona centralna ewidencja działalności gospodarczej powoli eliminuje się różnych oszustów, którzy działają na rynku wykorzystując taką informację. To samo można było zrobić o dłużnikach – mówi Henryk Kowalczyk.

Obecnie w Polsce działają cztery prywatne, niezależne Biura Informacji Gospodarczej,  z których każde prowadzi swoją listę dłużników, nie korzystając z danych innych biur.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl