fot. sxc.hu

Koalicja rządząca próbuje walczyć z umowami śmieciowymi

Koalicja PO-PSL przygotowuje rekomendacje dotyczące stosowania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Jedną z nich jest faworyzowanie firm zatrudniających na etat przez administrację publiczną. Ma być to forma walki z umowami śmieciowymi.

Niewykluczone, że rekomendacje będą przyjęte, jako zalecenie Rady Ministrów.

Wówczas zobowiązałyby one dyrektorów generalnych do stosowania zapisów w działalności ich urzędów. Urzędnicy natomiast będą z tego rozliczani.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność” mówi, że rząd nie ma się, czym szczycić, bo rekomendacje to wynik dyrektyw unijnych, które Polska zobowiązała się wprowadzić.

– Rząd nie robi łaski, że te zmiany wprowadza. Urząd Kontroli Zamówień Publicznych tworzył nową ustawę implementującą te dyrektywy unijne do polskiego prawa. To, co w tej chwili będzie przedłożone w polskim Sejmie jest niczym innym, jak dostosowaniem prawa do unijnych dyrektyw. Rząd, więc nie robi tutaj żadnej łaski, ale to także jest wynik naszych wieloletnich nacisków – nas i pracodawców, ponieważ w tym jesteśmy zgodni, że zamówienia publiczne są bardzo istotnym elementem stabilizującym rynek pracy i te dobre standardy, a więc zatrudnianie na umowy o pracę w tak dużej ilości przy przetargach publicznych, bardzo poprawią sytuację pracowników na rynku pracy i będą miały wpływ także na innych pracodawców podkreśla Marek Lewandowski.

Na razie tylko resort pracy wdrożył stosowanie tego typu klauzul.

RIRM

drukuj