MSWiA: Wpłynęło już blisko 700 zgłoszeń kandydatów na komisarzy wyborczych

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło już blisko 700 zgłoszeń kandydatów na komisarzy wyborczych – poinformował dziś resort.

Wśród osób ubiegających się o stanowisko są m.in. adwokaci, radcowie prawni i sędziowie. Osoby, które kandydują muszą spełniać określone wymagania, m.in. cieszyć się nieposzlakowaną opinią w swoim środowisku oraz nie mogą należeć do partii politycznej.

Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, wskazał, że nowe stanowisko przyczyni się do większej transparentności wyborów.

Postulaty, które były zgłaszane przez ruchy uczciwych wyborów zostały umiejscowione w znowelizowanej ustawie o ordynacji wyborczej. Począwszy od technicznych rozwiązań, jak np. przezroczyste urny czy kamery, po praktyczne, jak np. rozdzielenie komisji, które liczą głosy i komisji, które przeprowadzają wybory, aż po nadzór przez komisarzy wyborczych. Nowe przepisy to jest zawsze pewnego rodzaju ryzyko, że można popełnić błąd. Dlatego komisarze wyborczy powinni być jak najlepiej przygotowani. Właśnie dlatego spośród środowiska prawników i najróżniejszych osób, które potrafią czytać przepisy, powinien składać się zbiór komisarzy wyborczych – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

Spośród osób przedstawionych przez MSWiA Państwowa Komisja Wyborcza powoła 100 komisarzy na 5-letnią kadencję. Będą oni m.in. zarządzali drukiem kart do głosowania. Od początku przyszłego roku będą również dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Chętni do ubiegania się o stanowisko komisarza wyborczego mogą jeszcze do najbliższego poniedziałku przesyłać swoje zgłoszenia.

RIRM

drukuj