fot. PAP/EPA

Fidesz znów wygrał wybory na Węgrzech

Koalicja rządząca Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej wygrała wybory parlamentarne na Węgrzech. To już czwarte z rzędu zwycięstwo premiera Viktora Orbána.

Po przeliczeniu niemal wszystkich głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech rządząca koalicja Fideszu premiera Viktora Orbána i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła prawie 54 proc. głosów. Zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym parlamencie i tym samym uzyskała większość konstytucyjną.

– Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli – stwierdził premier Węgier Viktor Orbán, przewodniczący Fideszu.

Wskazywał, że koalicja rządząca podczas wyborów musiała walczyć z najsilniejszymi „przeciwnikami”. Węgierski premier mówił o lewicy zarówno krajowej jak i międzynarodowej, „brukselskich biurokratach”, organizacjach George’a Sorosa, międzynarodowych mediach głównego nurtu, a nawet prezydencie Ukrainy.

– Wielkie międzynarodowe ośrodki władzy i organizacje zwróciły się przeciwko nam, więc musimy przekazać im wiadomość, kilka ciepłych słów. Możemy im powiedzieć, że pieniądze, które dali węgierskiej lewicy, były to pieniądze wyrzucone przez okno. Pozwolę sobie powiedzieć, że węgierska lewica była najgorszą inwestycją „wujka George’a”, ponieważ marnowała pieniądze przez ostatnie 12 lat – mówił Viktor Orbán.

Przegrana zjednoczona opozycja – którą wspierał Donald Tusk – po raz pierwszy wystawiła w każdym z jednomandatowych okręgów wyborczych tylko jednego kandydata. Takie posunięcie jednak jej nie pomogło, bo zdobyła zaledwie 35 mandatów. Przywódca węgierskiej opozycji Péter Márki-Zay stwierdził, że zwycięstwo Fideszu było spowodowane „ogromną machiną propagandową, w tym dominacją mediów”.

– Zrobiliśmy wszystko, co trzeba, a wyniki pokazują, że po dwunastu latach prania mózgu Orbán może wygrać wszystkie wybory w tym kraju – ocenił.

Kolejne zwycięstwo Fideszu z Viktorem Orbanem na czele nie jest zaskoczeniem. Świadczy o tym, że Węgry zbudowały swój własny system polityczny – „demokrację bezprzymiotnikową”, która różnicuje Węgry od innych państw unijnych.

– Orbán zdaje sobie sprawę, że to religia tworzy cywilizację, a cywilizacja kulturę, bazuje na wartościach fundamentalnych, w związku z tym jest biegunowo odmienny od podwalin wielu państw europejskich, które bazują wyłącznie na oświeceniu – zaznaczył dr Aleksander Kozicki.

Dla Fideszu ważnym elementem w sferze międzynarodowej jest polityka „otwarcia na Wschód”, czyli utrzymywania dobrych relacji z Rosją i Chinami. Rząd Viktora Orbána sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę przez Węgry i poszerzeniu sankcji wobec Rosji o sferę energetyczną. To również miało wpływ na wyniki wyborów.

– Oczywiście Rosja i Ukraina miały z tym wiele wspólnego, a Viktor Orbán powiedział, że zdecydowanie nie pozwoli węgierskim rodzinom wysłać swoich synów na front, więc był to naprawdę ważny czynnik – zwróciła uwagę jedna z obywatelek Węgier.

Po zwycięstwie Viktora Orbána – jak podkreślił politolog dr Tomasz Szyszlak – węgierska polityka, tak wobec Unii Europejskiej, jak i naszego kraju nie ulegnie zmianom.

– Trudno oczekiwać – przynajmniej na chwilę obecną – żeby zmienił się punkt widzenia Węgier, jeżeli chodzi o wojnę na Ukrainie. Nadal będzie to przedstawiane jako konflikt, który odgrywa pewną rolę, ale jednak Węgrzy znajdują się w oddaleniu od tego konfliktu – wskazał ekspert.

Do węgierskiego parlamentu dostała się też prawicowa partia Nasza Ojczyzna z siedmioma mandatami. Frekwencja w wyborach wyniosła blisko 69 proc.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl