Do Japonii zbliża się tajfun, może uderzyć w dniu wyborów

Potężny tajfun Lan zbliża się do Japonii i w niedzielę może uderzyć w archipelag – ostrzegła w sobotę krajowa agencja meteorologiczna. Pojawiają się obawy, że wpłynie to na frekwencję w niedzielnych przeterminowanych wyborach parlamentarnych.

Lan, 21. tajfun w tym sezonie na Pacyfiku, któremu towarzyszy mu wiatr o prędkości 250 km na godzinę, zbliża się do wyspy Okinawa z prędkością 15 km na godzinę. W niedzielę lub w poniedziałek tajfun uderzy we wschodnie wybrzeża wysp Kiusiu, Sikoku, Honsiu, na której leży Tokio.

Na niektórych niewielkich i odległych wyspach na południowym wschodzie kraju głosowanie zostało przełożone na sobotę, aby jeszcze przed nadejściem tajfunu karty wyborcze mogły zostać przetransportowane drogą morską do ośrodków przeliczania głosów – poinformowała publiczna telewizja NHK.

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) wydała w piątek nietypowe zalecenie, by mieszkańcy tych wysp wcześniej oddali głosy w związku z ryzykiem, że w dniu wyborów może wystąpić „silny wiatr, opady deszczu i fale”. Meteorolodzy ostrzegli też przed osunięciami ziemi i powodziami.

Te trudne warunki meteorologiczne mogą mieć wpływ na frekwencję w wyborach do japońskiego parlamentu, które odbędą się w niedzielę. Agencja EFE przypomina, że podobnie było w 1979 roku, gdy tajfun uderzył w Tokio. Wówczas do urn poszło niespełna 53 proc. obywateli, czyli o 10 pkt proc. mniej niż w poprzednim głosowaniu.

Frekwencja w wyborach parlamentarnych z grudnia 2014 roku wyniosła 52 proc. i była na najniższym poziomie w historii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl