Rodziny wielodzietne zyskają, stracą rodzice jedynaków

Rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc.
Takie założenia znalazły się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto dokument zakłada, że rodzicom z jednym dzieckiem, którzy nie są w związku małżeńskim a których dochód roczny wyniesie ponad 56 tys. zł – ulga nie będzie przysługiwać. Projekt likwiduje także ulgę na Internet. Komunikat w tej sprawie opublikowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. „Przyjęto założenie, że ulga na dzieci to jeden z elementów polityki prorodzinnej, który ma wspierać rodziny wielodzietne. Dlatego zaproponowano zwiększenie ulgi dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci” – zaznaczono w komunikacie CIR.

Poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny powiedział, że propozycje rządu nie rozwiązują problemów rodzin wielodzietnych. Poza tym dodał, że skoro już raz dano taką ulgę to nie powinno się jej zabierać a wręcz powinno się ją rozszerzać.


Pobierz Pobierz

Jak stwierdziła poseł Beata Mazurek – członek sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny rząd PO PSL nie ma w ogóle polityki prorodzinnej. Co więcej, zwróciła szczególną uwagę na to, że obecna sytuacja na rynku pracy jest tragiczna. „Ludzie nie mają gdzie pracować, nie mają z czego odkładać składki na przyszłe emerytury a rząd zrobił to co jest najłatwiejsze”.


Pobierz Pobierz

Zmiana zasad przyznawania ulgi podatkowej na dzieci, która ma obowiązywać od początku 2013 r., będzie miała wpływ na wysokość dochodów budżetowych dopiero w 2014 r. Państwo chce zaoszczędzić już w przyszłym roku 164 mln zaś w kolejnym ponad 173.

drukuj