(fot.PAP/EPA)

Rodziny wielodzietne zyskają, stracą rodzice jedynaków

Rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc.
Takie założenia znalazły się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto dokument zakłada, że rodzicom z jednym dzieckiem, którzy nie są w związku małżeńskim a których dochód roczny wyniesie ponad 56 tys. zł – ulga nie będzie przysługiwać. Projekt likwiduje także ulgę na Internet. Komunikat w tej sprawie opublikowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. „Przyjęto założenie, że ulga na dzieci to jeden z elementów polityki prorodzinnej, który ma wspierać rodziny wielodzietne. Dlatego zaproponowano zwiększenie ulgi dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci” – zaznaczono w komunikacie CIR.

Poseł Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny powiedział, że propozycje rządu nie rozwiązują problemów rodzin wielodzietnych. Poza tym dodał, że skoro już raz dano taką ulgę to nie powinno się jej zabierać a wręcz powinno się ją rozszerzać.

Audio MP3
Pobierz

Jak stwierdziła poseł Beata Mazurek – członek sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny rząd PO PSL nie ma w ogóle polityki prorodzinnej. Co więcej, zwróciła szczególną uwagę na to, że obecna sytuacja na rynku pracy jest tragiczna. „Ludzie nie mają gdzie pracować, nie mają z czego odkładać składki na przyszłe emerytury a rząd zrobił to co jest najłatwiejsze”.

Audio MP3
Pobierz

Zmiana zasad przyznawania ulgi podatkowej na dzieci, która ma obowiązywać od początku 2013 r., będzie miała wpływ na wysokość dochodów budżetowych dopiero w 2014 r. Państwo chce zaoszczędzić już w przyszłym roku 164 mln zaś w kolejnym ponad 173.

drukuj