fot. Monika Tomaszek

Eucharystia fundamentem małżeństwa i rodziny

Św. Paweł w Liście do Efezjan bardzo odważnie wskazuje, że istota jedności jednego ciała małżeństwa jest nieomal na równi z istotą obecności Chrystusa w Kościele. Nie tylko, jeśli chodzi o wartość dla Kościoła, całego społeczeństwa, ale również jeśli chodzi o niemożliwość przeniknięcia ludzkim rozumem. Eucharystia nie jest do rozumienia, tylko do praktykowania – podobnie jedność jednego ciała nie jest do rozumienia, tylko do praktykowania – wskazał dr hab. Mieczysław Guzewicz, teolog biblijny i pastoralny, świecki konsultor Rady KEP ds. Rodziny, podczas „Audycji dla Małżonków i Rodziców” w Radiu Maryja.

Do istoty związku sakramentalnego kobiety i mężczyzny w swoim nauczaniu nieustanie nawiązywał papież Jan Paweł II. Na ok. 80 tys. zapisanych podczas pontyfikatu stron, ok. 37 tys. dotyczyło małżeństwa i rodziny, czyli prawie 50 proc. tego, co napisał, a przecież jeszcze głosił przemówienia. Jako Biskup Rzymu objawiał światu fundament społeczności, jakim jest rodzina zbudowana na małżeństwie.

Dr hab. Mieczysław Guzewicz zwrócił uwagę, że mistykę małżeństwa i istotę małżeńskiej jedności opisuje również św. Paweł w Liście do Efezjan.

– Tak jak Jezus przywołuje w całości zdanie: „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2, 24), ale od siebie dodaje: „Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła” (Ef 5, 32). Daje to ogromne możliwości interpretacji, zdobywania głębi przesłania. Samo to bardzo odważne wskazanie, że istota owej jedności jednego ciała jest nieomal na równi z istotą obecności Chrystusa w Kościele. Nie tylko, jeśli chodzi o wartość dla Kościoła, całego społeczeństwa, ale również jeśli chodzi o niemożliwość przeniknięcia ludzkim rozumem. Zgłębienie istoty Eucharystii jest niemożliwe, niepojęte (…). Mam w ustach to, co czuję, czyli postacie wody, mąki (…), a Kościół naucza, że to nie jest woda i mąka, tylko żywy, realnie obecny Chrystus. Mamy wierzyć, że taka jest w tym momencie forma obecności Jezusa. Chrystus daje łaskę, by w taki sposób się z Nim zjednoczyć. Podobnie jest z tajemnicą jednego ciała małżeństwa. Nie mamy kłaść akcentu na to, o co chodzi w tym zjednoczeniu, tylko ową jedność mamy praktykować. Eucharystia nie jest do rozumienia, tylko do praktykowania – podobnie jedność jednego ciała nie jest do rozumienia, tylko do praktykowania – tłumaczył gość Radia Maryja.

Samo wyrażenie „jedno ciało” w Nowym Testamencie występuje 14 razy.

– Upodobał je sobie św. Paweł. Wykorzystuje je również wtedy, gdy chce nam przybliżyć istotę jedności wspólnoty wiernych w Kościele. Jako wyznawcy Chrystusa też stanowimy „jedno ciało”. Na 14 razy, gdzie występuje, 8 razy odnosi się do Kościoła, a 6 do małżeństwa (…). Czego najbardziej potrzebujemy jako jedność jednego ciała w małżeństwie? Przede wszystkim jedności przez miłość, ale miłość, którą możemy czerpać od Jezusa, bo On jest źródłem prawdziwej miłości, bez której my, małżonkowie, nie żyjemy. Jeżeli nie chcemy tego zauważyć, to będzie nam się tylko wydawało, że to, co nas łączy jest miłością. To tylko pozory miłości, gdy nie łączymy tego ze źródłem miłości, którym jest serce Chrystusa – mówił teolog biblijny i pastoralny.

Rozmówca podkreślił, iż sakramentalni małżonkowie chcąc budować jedność małżeństwa i trwać w mocy sakramentu małżeństwa – muszą przede wszystkim zwrócić uwagę na duchowy fundament: codzienną wspólną małżeńską modlitwę oraz niedzielny wspólny udział we Mszy świętej.

– Najważniejszym źródłem wzmacniania w fundamencie małżeństwa jest oczywiście Eucharystia – zaznaczył dr hab. Mieczysław Guzewicz.

W 2003 r. Papież Polak tak mówił w Rzymie do małżonków: „Jako tajemnica przymierza i komunii, związek jest dla małżonków wezwaniem, by czerpali siłę z Eucharystii, «źródła małżeństwa chrześcijańskiego» i wzoru dla ich miłości. W istocie, poszczególne fazy liturgii eucharystycznej zachęcają małżonków do przeżywania życia małżeńskiego i rodzinnego na wzór Chrystusa, który oddaje się ludziom z miłości. Odnajdą oni w tym sakramencie odwagę potrzebną do otwarcia się na drugiego, do przebaczenia, do dialogu i jedności serc”. [czytaj więcej] 

Cała „Audycja dla Małżonków i Rodziców” jest dostępna [tutaj].

***

***

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl