fot. PAP

Wchodzi w życie nowela wydłużająca urlopy macierzyńskie

Dziś wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy wydłużająca urlopy rodzicielskie. Rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Wcześniej ustawa miała wejść w życie 1 września i objąć rodziców urodzonych po 17 marca. Spotkało się to jednak ze zdecydowanym protestem kobiet, które urodziły dzieci przed tym terminem i utworzyły ruch tzw. „matek I kwartału”.

Poseł i prof. Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Polityki Społecznej, akcentuje, że kierunek zmian zawartych w ustawie jest pozytywny. Jednak jak dodaje, prawo do świadczeń będą miały tylko kobiety, które opłacają składkę, a powinny mieć wszystkie.

– To jest świadczenie związane z urodzeniem dziecka – bez względu na to czy opłacały składkę, czy pracowały, czy nie pracowały. Nie można potraktować ciąży i macierzyństwa jako choroby – to są zdarzenia naturalne. Jest tam natomiast jeszcze jedna wada. Kobiety, które urodziły dzieci w 2012 roku i te dzieci nie mają jeszcze ukończonego roku powinny także mieć prawo do takiego świadczenia – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

 

Wypowiedź poseł Józefy Hrynkiewicz:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj