fot. PAP/Leszek Szymański

Od kwietnia rusza program 500 plus

Już pierwszego kwietnia ruszy wypłata świadczeń z programu 500 plus. Wniosek na dziecko będzie dostępny bezpłatnie. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej szykuje szereg akcji informacyjnych, które mają ułatwić rodzicom uzyskanie świadczenia.

Bezpośrednio w urzędzie gminy, za pośrednictwem poczty, poprzez portal empatia, portal zakładu ubezpieczeń społecznych czy epuap – to możliwości, jakie daje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, by złożyć wniosek o dotację w ramach programu rodzina 500 plus. Tym samym, jak zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska, resort chce ukrócić możliwość pojawienia się ofert wypełniania wniosków za pieniądze.

– Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy od ludzi i pobierania odpłatności za wypełnianie wniosków. Start programu jest 1 kwietnia. Od 1 kwietnia będzie możliwość składania wniosków. Z całą pewnością samorządy będą pomagały w wypełnianiu – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo we współpracy z bankami szykuje także inne udogodnienia. Również w tych instytucjach finansowych będzie można złożyć wniosek o świadczenie.

– Przygotowujemy różnego rodzaju instrukcje, jak to wypełnić. Będą filmiki instruktażowe, żeby strona po stronie wypełniać te formularze. Jednocześnie pracownicy, tak zwanych centrów informacji telefonicznej naszego banku i pewnie innych banków, również będą wspomagali informacje w tym zakresie – wyjaśnił Zbigniew Jagiełło – prezes zarządu PKO BP.

Minister Elżbieta Rafalska dopytywana o ewentualną ingerencję urzędników w to, jak wydatkowane są pieniądze z programu zaznaczyła, że jest taka możliwość, ale tylko w uzasadnionych przypadkach.

– Jeżeli coś takiego zostanie na przykład w szkole zaobserwowane, pracownik socjalny może zadecydować, że część lub całość świadczenia będzie zamieniona na zakupy rzeczowe bądź usługi – podkreśliła minister.

Program rodzina 500 plus ma ruszyć 1 kwietnia. 500 złotych otrzymamy na drugie i kolejne dziecko, a jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza ośmiuset złotych – także na pierwsze.

TV Trwam News

drukuj