fot. pixabay.com

Nowe elementy prorodzinnej polityki rządu

Od przyszłego roku na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać nowe świadczenie w maksymalnej wysokości 12 tys. złotych. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc po 500 zł przez dwa lata lub 1 tys. zł przez rok.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1443575026213523473

Nowe rozwiązanie jest elementem Polskiego Ładu, programu na okres po pandemii koronawirusa.

Wiceminister rodziny Barbara Socha podczas debaty w Sejmie przyznała, że jest to kolejny element polityki prorodzinnej rządu, która ma poprawić sytuację demograficzną.

– Jest to program, którego celem jest ułatwienie rodzicom podjęcia decyzji o drugim i kolejnym dziecku, w której wiemy, to wynika z wielu badań prowadzonych w Polsce i na świecie, że jedną z większych barier związanych z urodzeniem kolejnych dzieci jest kosztowność i wysiłek organizacyjno-logistyczny oraz związane z tym koszty, wynikające z opieki nad kolejnym dzieckiem – oceniła wiceminister Barbara Socha.

Prawo do świadczenia będą mieć rodzice, którzy teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci.

Wprowadzone zostanie też dofinansowanie pobytu dziecka m.in. w żłobku oraz klubie dziecięcym w wysokości 400 zł miesięcznie.

Wsparcie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Przepisami zajmie się teraz Senat.

RIRM

drukuj