fot. PAP

Rząd blokuje sprzedaż polskiego węgla

Rząd blokuje sprzedaż polskiego węgla – alarmuje senator Izabela Kloc. Chodzi o nowelizację ustawy Prawo Energetyczne, którą na rozpoczynającym się  dziś posiedzeniu zajmie się Senat.

Przepisy przygotowane przez ministerstwo gospodarki miały ograniczyć import węgla z Rosji.

Senator ze Śląska, Izabela Kloc, zwraca jednak uwagę, że podczas posiedzenia  Komisji Gospodarki Narodowej do tej ustawy została wprowadzona poprawka, która doprowadzi do ograniczenia handlu polskim węglem w naszym kraju i w całej UE.

– To ograniczenie będzie polegało na tym, że polskie firmy handlujące węglem, eksportujące go również do krajów UE, będą musiały obowiązkowo uiszczać opłatę od miliona do dwudziestu milionów złotych za handel węglem. Jeżeli ta ustawa rzeczywiście wyjdzie z Senatu w takim kształcie i zostanie podpisana przez prezydenta, to w istocie „wylejemy dziecko z kąpielą”. To faktycznie doprowadzi do załamania handlu polskim węglem i otworzy jeszcze większą furtkę do napływu węgla z krajów wschodnich – powiedziała senator Izabela Kloc.

Senator zaapelowała do rządu w tej sprawie.

Swoje stanowisko wyraziła Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego „Solidarność”.

Górnicy ostrzegają, że obecnie proponowana wersja ustawy Prawo Energetyczne może zaszkodzić, a nie pomóc polskiemu górnictwu.

RIRM

drukuj