Opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą spotkania z premier

Osoby niepełnosprawne nie otrzymują wystarczającego wsparcia, a świadczenia są za niskie – przekonywali w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych. Chcą także spotkania z premier Beatą Szydło.

Podczas konferencji grupa rodziców osób niepełnosprawnych wskazywała m.in. na potrzebę wspierania dorosłych osób niepełnosprawnych poprzez usługi świadczone w środowisku lokalnym. Rodzice apelowali też do rządu o podwyższenie rent socjalnych.

– Dlatego, że dzisiaj renta socjalna to jest kwota 644 zł. Ta kwota ma starczyć dorosłej osobie niepełnosprawnej, żeby przeżyć cały miesiąc. Jest to niemożliwe dlatego, że godzina rehabilitacji kosztuje 100 zł. To jest palący problem osób niepełnosprawnych. My dzisiaj jesteśmy głosem osób niepełnosprawnych, naszych dzieci dorosłych – mówiła Iwona Hartwich z ruchu Rodzice Osób Niepełnosprawnych.

Obecny na konferencji lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz zwracał uwagę, że niepełnosprawne dzieci są często wychowywane przez samotne matki.

– Tatusiowe często odwracają się od tych rodzin. Ciężko jest od takich tatusiów ściągnąć alimenty. Kobiecie zostaje ok. 1000 – 1300 zł na miesiąc, za które musi przeżyć razem z dzieckiem. W sytuacji matek, które samotnie wychowują dzieci dochodzi do tego jeszcze problem, iż muszą często rzucić pracę, ponieważ osoby niepełnosprawne wymagają z reguły 24-godzinnej opieki na dobę – wskazał Paweł Kukiz.

Zdaniem Pawła Kukiza należy zastanowić się nad obywatelską emeryturą dla matek niepełnosprawnych dzieci.

RIRM

drukuj