Szczecin: trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Premier Beata Szydło zainaugurowała w Szczecinie 5. Międzynarodowy Kongres Morski. Podczas spotkania około tysiąc uczestników rozmawia o kondycji i przyszłości gospodarki morskiej. Głównymi tematami tegorocznej edycji Kongresu są żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim.

Podczas jednej z debat poruszone zostaną m.in. kwestie polityki Unii Europejskiej i rozwoju żeglugi śródlądowej i ich wpływu na rozwój regionów transgranicznych.

Rozwój gospodarki morskiej to jeden z priorytetów polskiego rządu – podkreślała premier Beata Szydło. Chcemy odbudować wyprzedane za rządów PO-PSL porty, przemysł stoczniowy i przywrócić miejsca pracy. Te sprawy idą już w dobrym kierunku – zaznaczyła szefowa rządu.

Dzisiaj przywracamy polskiemu przemysłowi stoczniowemu dawną świetność, starając się w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w ludziach. Jestem przekonana, że chętnych do podjęcia takich wyzwań nie zabraknie. Aby produkcja statków odbywała się w sposób bardziej konkurencyjny, wprowadziliśmy ustawę stoczniową. 0 proc. stawki VAT na produkcję, import części i wyposażenie dla statków morskich to nasza odpowiedź na oczekiwania przedsiębiorców. Elementem odbudowy przemysłu stoczniowego jest też ratowanie przed upadkiem Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie. Czynimy również starania, by przywrócić żeglugę śródlądową na polskich rzekach – podkreśliła premier Szydło.

Międzynarodowy Kongres Morski to miejsce, w którym rodzą się pomysły, strategie oraz wyznaczane są cele do realizacji – mówi poseł Dorota Arciszewska-Melewczyk. Dla nas polityków to bardzo istotne – dodaje.

– My wszyscy musimy łączyć siły i wzajemnie sobie pomóc. Ja, jako polityk, muszę również patrzeć długofalowo, muszę brać pod uwagę rynek globalny, trendy światowe. Nie mogę być oderwana od rzeczywistości. Kongres jest bardzo ważny. To są te miejsca, gdzie wymiana poglądów jest bardzo ważna. Bez tego nie wyobrażam sobie rozwiązywania jakichkolwiek problemów, a już w ogóle wytyczania celów na przyszłość i ich realizacji. Wsłuchując się w głosy środowiska, w którym są praktycy, którzy zwracają nam uwagi na bariery, na trudności, na problemy, na złe rozwiązania prawne, my staram się wyjść naprzeciw – wskazuje poseł.

Organizatorzy Kongresu mają nadzieję, że stanie się on ważnym elementem odbudowy przemysłu stoczniowego, a także żeglugi morskiej i śródlądowej. Spotkanie polityków, przemysłowców i naukowców potrwa do jutra.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj