fot. flickr.com

Niebawem ruszą prace nad projektem ws. wolnych niedziel

Jest wola, żeby szybko zakończyć prace nad projektem ustawy w sprawie zakazu handlu w niedzielę – deklaruje premier Beata Szydło. Z rządowych ław płyną głosy, że może on dotyczyć tylko dwóch niedziel. Na takie rozwiązanie nie godzi się jednak „Solidarność”.

– Projekt rok jest w parlamencie i nie może znaleźć swojego pozytywnego finału. Dlatego z tego miejsca już nie apelujemy, ale żądamy, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście przed wyborami, który jest postulatem i gdańskim, i szczecińskim, i jastrzębskim, wreszcie został zrealizowany – powiedział podczas niedzielnych uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda.

Ten postulat to cztery wolne niedziele wprowadzone odrębną ustawą.

– Rozumiem postulaty „Solidarności” i rozumiem to, że jest w tej chwili oczekiwanie, że to każda niedziela będzie wolna – zaznaczyła premier polskiego rządu Beata Szydło.

 Beata Szydło przyznała, że wyobraża sobie, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości mogą zagłosować w tej sprawie inaczej niż chce rząd. Jak będzie wyglądał ostateczny projekt ustawy w tej sprawie, tego jeszcze nie wiemy.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła, że ograniczenie w handlu ze względu na przyzwyczajenia klientów może dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu.

– Mówimy tu o takim rozwiązaniu – dwóch niedziel w miesiącu – wskazała minister Elżbieta Rafalska.

 Na takie rozwiązanie chcą zgodzić się przedstawiciele branży handlowej. Organizacja pracodawców Lewiatan zamiast nowej ustawy chce jedynie zmienić kodeks pracy. Z kolei Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, aby zamiast ograniczenia handlu w niedzielę, podnieść wynagrodzenia we wszystkich branżach. Prace nad projektem ograniczenia handlu w niedzielę mają ruszyć niebawem.

– Jest wola, żeby te prace szybko zakończyć, żeby ten projekt został przyjęty – powiedziała Beata Szydło.

Rząd chce, aby zmiany były wprowadzane etapami tak, aby na bieżąco analizować skutki społeczne i ekonomiczne. Zgodnie z projektem, który trafił do Sejmu, zakaz handlu w niedzielę i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych. Projekt ustawy złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład wchodzi NSZZ „Solidarność” oraz inne organizacje.

TV Trwam News/RIRM

drukuj