Prof. Szeremietiew: USA gotowe bronić ładu międzynarodowego

USA są gotowe nadal bronić ładu międzynarodowego ukształtowanego po upadku Związku Radzieckiego – powiedział prof. Romuald Szeremietiew. Były szef MON odniósł się w ten sposób do informacji o wizycie prezydenta USA Baracka Obamy i sekretarza stanu J. Kerry’ego na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

W wydanym przez amerykański Departament Stanu komunikacie podkreślono, że wizyta w Warszawie będzie wizytówką nieustającej siły i determinacji naszego sojuszu w okresie znaczących napięć.

Prof. Romuald Szeremietiew podkreśla, że do oświadczeń politycznych zawsze należy podchodzić ostrożnie. Na deklarację spoglądam pozytywnie – dodaje.

– Jak wiemy, polityka, a zwłaszcza polityka międzynarodowa, to kwestia nie tylko miłych słów. Wiele razy słyszeliśmy różne krzepiące słowa na temat Polski. Natomiast oczywiście pozytywnie spoglądam na tę deklarację, pamiętając o tym, że niedługo będzie zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, a więc chciałbym, żeby te deklaracje miały również moc wiążącą dla następców pana prezydenta Obamy. Ale tak być nie musi. A to, co chciałbym dostrzec, to to, że USA są jednak gotowe bronić tego ładu międzynarodowego, który się ukształtował po upadku związku sowieckiego. (…) Doraźnie sprawdzi się to wszystko na szczycie natowskim – powiedział były minister obrony narodowej.

W opublikowanym oświadczeniu John Kerry złożył także Polakom życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Mają na nim zapaść ostateczne decyzje ws. wzmocnienia obecności wojskowej na wschodniej flance NATO.

RIRM

drukuj